Halvøen Cirkewwa ligger på Maltas nordkyst, og herfra skal vi med færgen til øen Gozo.
Selv om strædet, der adskiller Gozo fra Malta, kun er på fem km, oplever man en markant forskel. Gozo er en grøn og frugtbar ø og mere uspoleret end Malta, og mentaliteten er også anderledes end på hovedøen. Faktisk laver gozitanerne morsomme sange om folk fra Malta, mens gozitanerne bliver hængt ud i vittigheder.
Sejlturen til Gozo tager ca. 25 min., og første oplevelse på øen er ved Kalypso grotten. Mange myter og legender knytter sig til Gozo. Det er f.eks. her, at Odysseus blev holdt indespærret i syv år af nymfen Kalypso. Grotten er ikke mulig at besøge mere, men kan nyde den flotte udsigt over kyststrækningen, imens vi hører om denne legende.
Ggantija-templerne er en af landets store attraktioner. Templerne dateres til ca. år 4.000 f. Kr. og er altså ældre end pyramiderne i Egypten og Stonehenge i England.
De UNESCO-fredede templer blev genopdaget i begyndelsen af 1800-tallet. Ggantija betyder “kæmpe”, da de lokale troede, at templerne var blevet bygget af kæmper, eftersom flere af stenene vejer næsten 20 tons. Hvilken funktion templerne har haft, har historien ikke kastet lys over, men vi hører om nogle af teorierne.
I Ta’ Pinu, 10 minutters kørsel fra Ggantija, lå et lille kapel, hvor Jomfru Maria åbenbarede sig for en lokal kvinde i 1883. Der er bygget en kirke på stedet, og den er en sand arkitektonisk perle bygget efter maltesiske traditioner og af maltesiske materialer.
Vi kører derefter til den charmerende lille by Xlendi, som ligger i en afsindig smuk bugt med det klareste turkisfarvet vand. Her findes et større udvalg af restauranter, og der er afsat tid til at man kan spise en velfortjent frokost med udsigt over bugten.
Vi fortsætter turen rundt på Gozo, til citadellet i Victoria, der ligger på en bakketop med en fantastisk udsigt over Gozo.
Citadellet stammer fra den sene middelalder og er anlagt af Johanitterne, men bakketoppen har været befæstet siden stenalderen. Vi går på opdagelse i Citadellet og får et indtryk af, hvad der har udspillet sig bag de beskyttende mure. Hvis man ikke ønsker at gå med op til citadellet, kan man sidde på et af de hyggelige torve og få lidt at drikke og se på de lokale passere forbi.
Mætte af indtryk sejler vi tilbage til Malta og nyder resten af dagen i hotellets dejlige omgivelser.