Firma – og grupperejser

NYHED! En perfekt kombination af kultur, historie og naturoplevelser

MONTENEGRO OG KROATIEN – KULTURPERLER & VERDENSARV

8-dages rundrejse med dansk rejseleder fra kr. 11995

Opdag det bedste af Montenegro på denne 8-dages rundrejse med dansk rejseleder. Vores base er den charmerende by Budva, som er kendt for sine dejlige sandstrande og den charmerende gamle bydel med smalle gader og en rig historie. Herfra udforsker vi bl.a. ”Adriaterhavets perle” Dubrovnik i Kroatien, og der bliver også god tid til at nyde livet og udforske områdets mange badestrande med en perfekt kombination af fritid og spændende udflugter.

Glæd dig til at opleve et fortryllende land med imponerende landskaber, ældgamle fæstningsbyer, og en særdeles gæstfri befolkning.

Næste ledige afgange

22. maj. fra 11995 kr.Bestil
26. jun. fra 13995 kr.Bestil
04. sep. fra 13495 kr.Bestil
11. sep. fra 13495 kr.Bestil
18. sep. fra 13495 kr.Bestil

Rejsen inkluderer

Et kamera

Glæd dig fordi

  • Vi har inkluderet en byrundtur i Split
  • Rejsen er en perfekt kombination af kultur, historie og naturoplevelser
  • Du skal på udflugt til de smukke byer Kotor og Perast
  • Halvpension er med i rejsens pris
  • Du oplever Dubrovnik – en af Balkans smukkeste byer
  • En dygtig rejseleder med stor erfaring med rejser på Balkan
  • Du oplever en, for mange, ukendt del af Sydeuropa

Vores rejseledere

Et fly

Transport

  • Flyrejse inkl. skatter og afgifter
  • Mulighed for afrejse fra Billund og København
En stor seng

Overnatning

  • Overnatning i dobbeltværelse på 3 og 4-stjernede hoteller
Tallerken

Måltider

  • 7 x morgenmad og 7 x aftensmad

Der er inkluderet byrundture i Split og Dubrovnik

Rejselederen har stor rejseerfaring i området

Du kan flyve fra både Billund og København

Der er inkluderet byrundture i Split og Dubrovnik

Rejselederen har stor rejseerfaring i området

Du kan flyve fra både Billund og København

Mød din rejseleder

STEEN RAMSGAARD

Steen Ramsgaard har arbejdet som journalist i over 35 år, bl.a. som redaktionssekretær på Politikens udlandsredaktion og som reporter på TV-Avisens udlandsredaktion. Her dækkede han bl.a. Jugoslaviens opløsning og krigene på Balkan i 1990’erne, hvorfor han har et enestående kendskab.

Læs mere om Steen
HENRIK DAHL

Henrik startede sin karriere som rejseleder tilbage i 2001, og har siden dengang boet i mange forskellige lande. Henrik glæder sig især til at være med til at give de rejsende en masse gode rejseminder. Han elsker at formidle sin store viden, så du får endnu mere med hjem.

Læs mere om Henrik

Mød din rejseleder

STEEN RAMSGAARD

Steen Ramsgaard har arbejdet som journalist i over 35 år, bl.a. som redaktionssekretær på Politikens udlandsredaktion og som reporter på TV-Avisens udlandsredaktion. Her dækkede han bl.a. Jugoslaviens opløsning og krigene på Balkan i 1990’erne, hvorfor han har et enestående kendskab.

Læs mere om Steen
HENRIK DAHL

Henrik startede sin karriere som rejseleder tilbage i 2001, og har siden dengang boet i mange forskellige lande. Henrik glæder sig især til at være med til at give de rejsende en masse gode rejseminder. Han elsker at formidle sin store viden, så du får endnu mere med hjem.

Læs mere om Henrik

Dagsprogram

  • Split

    Vi ankommer til Split i Kroatien sidst på eftermiddagen. I lufthavnen mødes vi med vores lokale guide, der følger os til vores hotel, hvor vi spiser aftensmad.


    Inkluderede måltider

    Aftensmad
  • Diokletians Palads i Split

    Efter morgenmaden skal vi udforske den charmerende by Split. Her er det dalmatinske liv nærværende, og moderne caféer og butikker skaber liv blandt de gamle mure, hvor livet har udfoldet sig i tusinder af år. På en byrundtur oplever vi bl.a. historien om Diokletians Palads (entré ikke inkluderet), der stammer fra dengang området var en romersk koloni, og kejser Diokletian grundlagde byen. Kun fundamentet med mure, porte, tårne og søjler er bevaret, da stenene senere blev brugt til at opføre beboelsesejendomme. Paladset udgør byens centrum, hvor den romersk-katolske Sankt Duje Katedral også ligger. Katedralen er tilegnet byens skytsengel af samme navn.

    Der bliver også tid til på egen hånd at nyde den stemningsfulde by. Gå evt. en tur på havnepromenaden med svajende palmer og oplev det livlige samlingspunkt i byen med en skøn udsigt. Senere på dagen kører vi mod grænselandet mellem Kroatien og Montenegro og herefter til byen Budva, som bliver vores base under det meste af rejsen.

    Avala Resort & Villas

    Læs om hotellet

    Inkluderede måltider

    Morgenmad og aftensmad
  • Udforsk den charmerende gamle bydel

    I løbet af formiddagen tager vi på en kort byvandring i Budva, inden resten af dagen er fri til at udforske området på egen hånd. Budva er en af de ældste byer ved Adriaterhavet og kendt for sine dejlige sandstrande, skønne natur og ikke mindst den charmerende gamle bydel med smalle gader, torve og flere historiske monumenter – så der er rig mulighed for at nyde omgivelserne, eller måske få en dukkert ved en af byens dejlige strande.

    Om aftenen mødes vi i hotellets reception og går sammen til en lokal restaurant, hvor vi spiser aftensmad.


    Inkluderede måltider

    Morgenmad og aftensmad
  • Smukt beliggende Budva ved Adriaterhavet

    I dag kan du vælge at udforske Budva på egen hånd, men der bliver også mulighed for at deltage i en udflugt i båd. Vi spiser morgenmad på hotellet og går herefter med vores lokalguide til havnen, hvor dagens bådtur begynder. Vi sejler langs Budvas smukke kyst og passerer bl.a. den pittoreske gamle bydel, øen St. Nicola og spotter også et par skjulte, eksotiske strande. Vi gør stop ved en af strandende for at tage en svømmetur i det krystalklare vand og nyde en lækker frokost med lokalfanget fisk.

    Vi er tilbage på hotellet sidst på eftermiddagen.


    Inkluderede måltider

    Morgenmad og aftensmad

    Tilkøb flere oplevelser

    Sejltur i Adriaterhavet inkl. picnic

    Oplev middelhavsstemningen på en guidet sejltur langs Montenegros kystlinje. Sammen går vi den korte tur ned til havnen i den gamle middelalderby Budva. Her går vi om bord på båden og sejler den panoramiske tur forbi flere af Montenegros

  • Den historiske by Perast med sin smukke beliggenhed ud til Kotor-bugten

    I det sydvestlige Montenegro findes en af Adriaterhavets længste bugter og den dybeste fjord i Middelhavet, Boka Kotorska.

    Vi kører til byen Tivat, hvor vi stiger om bord på den båd, som skal sejle os gennem den smukke fjord. Undervejs kan vi nyde udsigten til små, charmerende kystbyer. Vi besøger bl.a. charmerende Perast og vi gør stop på den lille ø Gospa od Skpjela for at besøge en berømt 1700-tals kirke dekoreret med 68 freskoer udført af den lokale barokkunstner Tripo Kokalja. Der bliver også tid til fritid i en af de lokale landsbyer eller, hvis vejret tillader det, en dukkert fra en af områdets skønne strande.

    Dagen afsluttes i Kotor, der er en af de bedst bevarede fæstningsbyer fra middelalderen, og som er kendt for både sin naturskønne beliggenhed og arkitekturen, der har bragt byen på UNESCOs verdensarvsliste. Her venter bussen på os, og vi kører retur til hotellet sidst på eftermiddagen.


    Inkluderede måltider

    Morgenmad og aftensmad
  • Oplev de smukke strande i Budva, der ligger ud til Adriaterhavet

    Denne dag kan du bruge på egen hånd i charmerende Budva, men der er også mulighed for at deltage i en heldagsudflugt til nationalparken Lovcen, der ligger i de spektakulære Dinariske Alper.

    Vi kører  igennem den naturskønne nationalpark., hvor små veje fører os igennem det flotte landskab, og vi passerer flotte udsigtspunkter og små lokale landsbyer, hvor tiden ser ud til at have stået stille i århundreder. Et af dagens højdepunkter er de unikke udsigter over landskaberne, som nok vil være nogle af de smukkeste, du nogensinde vil se.

    Udflugten er ikke inkluderet og skal bestilles sammen med rejsen.


    Inkluderede måltider

    Morgenmad og aftensmad

    Tilkøb flere oplevelser

    Heldagsudflugt til Montenegros sorte bjerg

    Vi starter udflugten fra Budva og kører mod kongebyen Cetinje. Byen er kendt som Montenegros historiske og kulturelle skatkammer, og vi besøger flere af byens mange imponerende seværdigheder. Fra Cetinje kører vi mod Lovcen Nationalpark, der

  • Dubrovnik, også kendt som Adriaterhavets perle

    I dag krydser vi grænsen til Kroatien for at besøge Dubrovnik, også kendt som Adriaterhavets perle. “De, der leder efter paradis på jorden, skulle tage til Dubrovnik,” sagde den irske forfatter og Nobelpristager George Bernard Shaw.

    Den livlige by imponerer med sin bastante middelalderbymur, de flotte kalksten på hovedgaden Stradun og de mange kirker, klostre og paladser. Dubrovnik er bygget på en klippe og beskyttet af en høj bymur, hvorfra der er udsigt over de røde terrakotta-tage og Adriaterhavet. Dubrovnik blev slemt beskudt under Balkankrigen, og flere steder kan man fortsat se spor fra de affyrede raketter. På vores byrundtur i den UNESCO-fredede gamle bydel, kommer vi bl.a. forbi den storslåede katedral fra det 17. århundrede, inden vi om eftermiddagen tjekker ind på vores hotel i Makarska-området.

    Efter en guidet tur i byen, bliver der tid til på egen hånd af finde frokost og foretage de sidste indkøb inden hjemrejsen i morgen.

    Bluesun Hotel Alga

    Læs om hotellet

    Inkluderede måltider

    Morgenmad og aftensmad
  • Dubrovnik

    Vi spiser morgenmad på hotellet og tjekker ud ved middagstid. Efter en oplevelsesrig uge flyver vi mod Danmark sidst på eftermiddagen med kufferterne fulde af gode minder.


    Inkluderede måltider

    Morgenmad

Afgange

Dato Varighed Rejseleder Pris pr. person Afrejselufthavn
22. maj
2024

8 dage

11995 kr.

Billund
København

Se rejseplan
26. juni
2024

8 dage

13995 kr.

Billund
København

Se rejseplan
04. september
2024

8 dage

13495 kr.

Billund
København

Se rejseplan
11. september
2024

8 dage

13495 kr.

Billund
København

Se rejseplan
18. september
2024

8 dage

13495 kr.

Billund
København

Se rejseplan
02. oktober
2024

8 dage

11995 kr.

Billund
København

Se rejseplan

Afgange

22. maj 2024
8 dage


11995kr.
Billund
København

26. juni 2024
8 dage


13995kr.
Billund
København

04. september 2024
8 dage


13495kr.
Billund
København

11. september 2024
8 dage


13495kr.
Billund
København

18. september 2024
8 dage


13495kr.
Billund
København

02. oktober 2024
8 dage


11995kr.
Billund
København

Prisinformation

Med i rejsens pris

  • Flyrejse inkl. skatter og afgifter – se flytider og rejseplan under den pågældende afgang
  • Overnatning i dobbeltværelse på 3- og 4-stjernede hoteller
  • 7 x morgenmad og 7 x aftensmad
  • Al transport og udflugter inkl. entréer jf. program
  • Byrundtur i Split
  • Gåtur med rejselederen i Budva
  • Heldagsudflugt til Kotor og Perast
  • Heldagsudflugt til Dubrovnik
  • Dansk rejseleder

Tillæg pr. person

  • Enkeltværelsestillæg kr. 2.995
  • Heldagsudflugt til Jeep Safari Lovcen kr. 995
  • Heldags bådtur med fiskepicnic kr. 495

Lignende rejser

Se kort

Rundrejser med dansk rejseleder

Den store Balkan-rejse

    • Du oplever fire lande fra det tidligere Jugoslavien
    • Du besøger områder, hvor turismen kun har sat få spor
    • Der er halvpension inkluderet i rejsens pris

12-dages rundrejse

14995 kr.

Næste afgang

30. sep

Se rejsen
Oplev den fantastiske Gergeti-kirke i Georgien med Risskov Rejser
Se kort

Rundrejser med dansk rejseleder

Det bedste af Georgien

    • Du får en velorganiseret rejse med omfattende indhold og bor på gode 3-stjernede hoteller
    • Du kan flyve fra både Billund og København på alle afgange
    • Du kommer i godt selskab med en exceptionelt kyndig rejseleder

9-dages rundrejse

9995 kr.

Næste afgang

05. okt

Se rejsen
Se kort

Rundrejser med dansk rejseleder

Den store Balkan-rejse

    • Du oplever fire lande fra det tidligere Jugoslavien
    • Du besøger områder, hvor turismen kun har sat få spor
    • Der er halvpension inkluderet i rejsens pris

12-dages rundrejse

14995 kr.

Næste afgang

30. sep

Se rejsen

Når rejsen går til Montenegro