Firma – og grupperejser

Unik kulturrejse med håndplukkede hoteller og store oplevelser

FRA BILBAO TIL MADRID

8-dages rundrejse med dansk rejseleder fra kr. 12995

Denne storslåede kulturrejse koncentrerer sig om området fra Bilbao oppe i Baskerlandet og ned til den pulserende hovedstad, Madrid. Der venter spændende byvandringer i de smukkeste, historiske byer, der ligger som perler på en snor fra Bilbao i nord til det centrale Spanien, hvor vi både får store kunstoplevelser, besøger kirker, katedraler og fæstninger, og så skal vi selvfølgelig også forkæles med vinsmagning i vinområdet Rioja.

Hovedstaden Madrid er på alle måder et spændende bekendtskab. Der er de berømte museer, hvor man får 5-stjernede kunstoplevelser. Kvarteret La Latina er et møde med stemningsfulde og traditionsrige tapasbarer. Plaza Mayor er byens bankende hjerte, og her har scenen i tidens løb været sat til kongekroninger, tyrefægtning, karneval og henrettelser. Og så er der Palacio Real – et kongeligt palads, der er ekstravagant ud over alle grænser. Oplevelserne i Madrid får du både sammen med rejselederen, og der bliver også god tid på egen hånd til at udforske byen.

Det spanske eventyr inkluderer også besøg i UNESCO-fredede Toledo, der er en af Spaniens ældste byer, og som i middelalderen blev kendt som ”de tre kulturers by”. I Segovia er den romerske akvædukt den store attraktion. Den regnes i dag som den bedst bevarede fra romertiden, og det imponerende bygningsværk er endda bygget uden brug af mørtel eller lignende. Glæd dig også til at opleve altid skønne Bilbao, katedralen i middelalderbyen Burgos og ikke mindst Santa Maria de las Huelgas-klosteret.

Bemærk venligst!

Du finder programmet for 2023-versionen af rejsen ved at klikke her: Fra Bilbao til Madrid

Næste ledige afgange

21. apr. fra 14495 kr.Bestil
05. maj. fra 14995 kr.Bestil
09. jun. fra 14495 kr.Bestil
18. aug. fra 14495 kr.Bestil
22. sep. fra 14495 kr.Bestil

Rejsen inkluderer

Et kamera

Glæd dig fordi

  • Rejsen koncentrerer sig om det klassiske Spaniens rige kultur
  • Du kommer på stemningsfulde og indholdsrige byvandringer
  • Der er mulighed for at opleve de berømte museer i Madrid
  • Rejsen inkluderede besøg i UNESCO-fredede Toledo – ”de tre kulturers by”
  • Du får en indholdsrig rejse med meget inkluderet
  • Du kommer på byvandring Bilbaos gamle bydel og besøger Guggenheim-museet
  • Der venter vinsmagning i Rioja-distriktet
  • Du oplever katedralen i Burgos og ser enestående glasmosaikker i León
  • Du kommer på guidet byrundtur i Segovia inkl. entré til Alcázar-slottet
  • Der er inkluderet halvpension på rejsen

Vores rejseledere

Et fly

Transport

  • Flyrejse inkl. skatter og afgifter
  • Mulighed for afrejse fra: Billund og København
En stor seng

Overnatning

  • Overnatning i dobbeltværelse på centralt placerede 3- og 4-stjernede hoteller
Tallerken

Måltider

  • 7 x morgenmad
  • 7 x aftensmad

Du kan rejse fra både Billund og København

Unik kulturrejse du kun finder hos os med Bilbao og Madrid på én og samme rejse

Du forkæles med kulinariske specialiteter som cochinillo fra Segovia og vinsmagning i Rioja-distriktet

Du kan rejse fra både Billund og København

Unik kulturrejse du kun finder hos os med Bilbao og Madrid på én og samme rejse

Du forkæles med kulinariske specialiteter som cochinillo fra Segovia og vinsmagning i Rioja-distriktet

Mød din rejseleder

CHRISTIAN ROSENBERG

Christian har arbejdet i rejsebranchen siden 1999, både som rejseleder og som producent af vores grupperejser med dansk rejseleder. Hans rejselyst har bragt ham gennem store dele af verden, og han har i mange år boet og arbejdet i udlandet.

Læs mere om Christian
HENRIK NORMANN

Henrik har boet i Spanien siden 2015 og har en omfattende viden om spansk historie og kultur. Henrik er desuden en rigtig dygtig formidler og har et unikt talent for at organisere og få en rejse til at flyde naturligt.

Læs mere om Henrik
ANNELISE PAULSEN

Annelise har over 30 års erfaring som rejseleder i Spanien og har igennem 40 år af sit liv boet i Spanien. I dag bor Annelise i Barcelona med sin spanske familie og har en unik indsigt i Spaniens kultur og historie.

Læs mere om Annelise

Mød din rejseleder

CHRISTIAN ROSENBERG

Christian har arbejdet i rejsebranchen siden 1999, både som rejseleder og som producent af vores grupperejser med dansk rejseleder. Hans rejselyst har bragt ham gennem store dele af verden, og han har i mange år boet og arbejdet i udlandet.

Læs mere om Christian
HENRIK NORMANN

Henrik har boet i Spanien siden 2015 og har en omfattende viden om spansk historie og kultur. Henrik er desuden en rigtig dygtig formidler og har et unikt talent for at organisere og få en rejse til at flyde naturligt.

Læs mere om Henrik
ANNELISE PAULSEN

Annelise har over 30 års erfaring som rejseleder i Spanien og har igennem 40 år af sit liv boet i Spanien. I dag bor Annelise i Barcelona med sin spanske familie og har en unik indsigt i Spaniens kultur og historie.

Læs mere om Annelise

Dagsprogram

  • Den gamle bydel i Bilbao

    Bilbao er den største by i Baskerlandet og ligger smukt omgivet af små, træbevoksede bjerge. Gennem byen flyder den sejlbare Nervión-flod, der har sin udmunding i Biscayabugten.

    Byen bar tidligere præg af den store jern- og stålproduktion med slem forurening til følge, men er efter en kontinuerlig byfornyelse ved at være kommet det værste til livs. Især forskønnelsen af promenaden langs floden, restaureringen af den gamle bydel og opførelsen af Guggenheim-museet har skudt ny energi ind i byen.

    Efter ankomst til Bilbao kører vi til vores hotel, hvor vi checker ind. Herefter skal vi besøge Guggenheim-museet, der er tegnet af den berømte arkitekt Frank O. Gehry. Museet ligger ved bredden af Nervión-floden, og det imponerende bygningsværk stråler i farvespil ikke ulig fiskeskæl, når sollyset og vandet fra floden genspejler sig i den titanium- og glasbeklædte facade. Det er ikke engang nødvendigt at bevæge sig inden døre for at få den første kunstoplevelse, da der udenfor står flere store værker og installationer, heriblandt Jeff Koons’ blomsterhund og Louise Bourgeois’ ni meter høje ståledderkop ”Maman”. Indvendigt er den moderne kunst udstillet i 19 gallerier, hvor der også er eksperimenteret med arkitekturen.

    Hotel Occidental Bilbao

    Læs om hotellet

    Inkluderede måltider

    Aftensmad.
  • Bilbao

    Om morgenen tager vi på en byvandring i den gamle bydel, Casco Viejo, der er over 700 år gammel. Her ser vi blandt andet den gotiske Santiago Katedral, der er Baskerlandets ældste, samt Plaza Nueva og Ribera-markedet. Under taget på Ribera-torvehallen bugner det af boder med friskfanget fisk, bjerge af grøntsager og frugt, syltede sager og lokale specialiteter som f.eks. vinbjergsnegle og pintxos, der er små retter a la spansk tapas.

    Efter markedsbesøget kører vi sydpå mod Rioja-regionen og Burgos. Rioja er et af verdens mest berømte vindistrikter og spreder sig ud over de to spanske regioner Baskerlandet og Navarra. Målet er den gamle middelalderby Haro, der er kendt for sit velbevarede historiske centrum og selvfølgelig sine mange vinhuse. Vi besøger en vin-bodega, hører om vinens historie i Rioja, lærer om produktionen og så skal vi selvfølgelig smage på forskellige vine.

    Dernæst kører vi mod Burgos, der ligger i Castilla y Léon-regionen.

    Vi spiser aftensmad i hotellets restaurant.

    Hotel Corona de Castilla

    Læs om hotellet

    Inkluderede måltider

    Morgenmad og aftensmad.
  • Udsigt over middelalderbyen Burgos

    Burgos er en af spaniens prægtige og vigtige middelalderbyer. Den gamle bydel har et unikt middelalderligt udtryk, og vi starter med at se nærmere på den prægtige, gotiske Burgos-katedral, hvis himmelstræbende tårne er på UNESCOs liste over verdens kulturarv.

    Katedralen, der i 1221-1567 blev opført oven på en tidligere romansk katedral, har i interiøret arbejder i både renæssance- og barokstil – trods sit gotiske ydre. Den spanske nationalhelt Rodrigo Díaz de Vivar (El Cid) og hans hustru, Doña Jimena, er gravsat i kirken. El Cid (1030-1099) blev født lidt uden for Burgos og var berømt som kristenhedens forsvarer mod maurerne, selvom han i en årrække faktisk gjorde tjeneste hos den mauriske fyrste af Zaragoza. I 1094 erobrede han Valencia fra maurerne og forsvarede byen mod det indtrængende berberdynasti, almoraviderne, indtil sin død i 1099.

    Efter besøget i Katedralen går vi en tur i Burgos historiske kerne, hvor der også blive tid på egen hånd til at opleve, inden vi kører til klosteret Santa María de Las Huelgas, der ligger lidt uden for Burgos. Klostret spiller en central rolle i den spanske historie. Her er der udstillet ting fra de kristnes kampe mod maurerne og i den tilhørende kirke ligger en stjerneparade af spanske kongelige personer begravet, blandt andet Alfonso 8. og hans hustru, Leonor de Plantagenet, der grundlagde kirken i 1187.

    Vi fortsætter til León, hvor vi spiser middag på vores hotel.

    Hotel Exe Leon

    Læs om hotellet

    Inkluderede måltider

    Morgenmad og aftensmad.
  • Katedralen i León

    León er som Burgos en af Spaniens vigtige historiske byer og blev i 914 det kristne Spaniens hovedstad. Leóns katedral er en af de prægtigste i verden med dens overjordiske lysspil der skabes af vinduernes glasmosaikker. Arkitekturen får kirken til at fremstå nærmest vægtløs og er et pragteksemplar på gotisk kirkearktitektur. I dag er León en charmerende provinsby, der har bevaret sin historiske charme.

    Dernæst fortsætter vi gennem Castilla y León-regionens landskaber til byen Segovia, der ligger på højsletten La Meseta, der grundet sin strategisk høje placering har spillet en vigtig rolle i historien som magtbase for de tidlige spanske monarker.

    Om aftenen tager vi sammen på restaurant for at smage på Segovias specialitet, cochinillo, som er langtidsstegt pattegris.

    Hotel Ar Los Arcos

    Læs om hotellet

    Inkluderede måltider

    Morgenmad og aftensmad.
  • Segovias berømte akvædukt

    Efter morgenmaden skal vi se en af Segovias store attraktioner, nemlig den romerske akvædukt bygget i perioden fra år 81 til år 96 e. Kr. Den er usædvanlig velbevaret og imponerer med sine 166 buer og 120 søjler.

    Akvædukten forsynede Segovia med vand indtil midten af 1800-tallet. Segovia er en typisk castiliansk by, som havde sin storhedstid, da den var kongelig sommerresidens. Vi går på opdagelse i den gamle bydel og ser fæstningen El Alcázar, som har fungeret som kongebolig, fængsel og artilleriskole, den smukke katedral Santa María de Segovia, de overdådige rigmandsvillaer og de eventyrlige pladser.

    Der bliver tid til at udforske byen på egen hånd omkring frokosttid, inden vi fortsætter rejsen mod Toledo.

    Hotel Eurostars Toledo

    Læs om hotellet

    Inkluderede måltider

    Morgenmad og aftensmad.
  • Den UNESCO-fredede by Toledo

    Den historiske by Toledo ligger dramatisk placeret på en klippetop med udsyn over landskabet, som floden Rio Tajo snor sig igennem. Byens storhed kan fornemmes overalt, og den spanske historie bliver nærværende i hver en krog af den gamle bydel, og den gamle bydel er da også årsagen til, at Toledo er på UNESCOs verdensarvsliste.

    I middelalderen var Toledo kendt som ”de tre kulturers by”, for her levede jøder, muslimer og kristne i fredelig sameksistens. Under middelalderbyen findes levn fra romertiden og visigoterne, og det er denne kulturelle rigdom, der gør Toledo til en af Spaniens vigtigste historiske byer. Vi tager på byvandring og koncentrerer os om den gamle bydel, som er en lystvandring i arkitektur. Vi skal bl.a. opleve den særlige byggestil, mudejar, som er en blanding af en maurisk og en sydeuropæisk stil, og et par af de fine eksempler er El Transitiv-synagogen og Santa Maria la Blanca-synagogen.

    Den imponerende gotiske domkirke med det 90 m høje tårn er også en stor oplevelse, og ikke mindst indenfor med de fascinerende glasmosaikker fra 1400-tallet og malerier af El Greco, Rubens og Goya.

    Om eftermiddagen kører vi til Madrid, hvor du resten af dagen kan fordybe dig i byen og eksempelvis besøge det overdækkede madmarked Mercado de San Miguel eller nyde livet på en stemningsfuld café.

    Om aftenen spiser vi middag på en lokal restaurant.

    Bemærk, at vi på rejsen med afgang 21/4-24 bor på det 4-stjernede Hotel Eurostars Central i Madrid.

    Hotel Porcel Ganivet

    Læs om hotellet

    Inkluderede måltider

    Morgenmad og aftensmad.
  • Katedralen i Madrid i Spanien

    Madrid er en af Europas store kulturelle hovedstæder, og her er århundreders historie vævet sammen med arkitektoniske mesterværker, fascinerende kultur og mesterlig kunst.

    Hovedstaden byder på mange forskellige kvarterer med hver deres særpræg, og det kommer du til at opleve på dagens byvandring, når vi går fra område til område.

    Vi begynder på Madrids centrale plads, Puerta del Sol, hvorfra gaderne “slanger” sig ud til de forskellige kvarterer, og herfra går vi til Plaza Mayor, der ligger midt i det gamle middelalderkvarter. I området ligger også det store kongepalads, Palacio Real, som vi kommer forbi.

    Det gamle, folkelige middelalderkvarter Barrio de las Letras emmer af spansk stemning, Vi fortsætter ned ad Madrids majestætiske hovedgade Gran Via til den smukke boulevard Paseo de Prado. Efter byvandringen besøger vi det berømte kunstmuseum Reina Sofía, hvor en af de helt store attraktioner er Pablo Picassos mesterværk “Guernica”.

    Herefter er der tid til at opleve Madrid på egen hånd. Det kunne f.eks. være en idé at tage til Paseo del Prado, der er en af hovedstadens største boulevarder, og på den ligger både Museo del Prado og Museo Thyssen Bonemisza og den nærliggende Parque del Buen Retiro er også en overvejelse værd. Fodbold-entusiaster kunne måske være interesserede i at besøge Real Madrids Stadion Bernabeu.

    Det er nemt at komme rundt i Madrid med offentlig transport, da der både findes metro og bybusser, og rejselederen er naturligvis behjælpelig med alt det praktiske og med inspiration til, hvad du kan opleve.

    Om aftenen mødes vi på hotellet og går til en nærliggende restaurant, hvor vi nyder en dejlig middag.


    Inkluderede måltider

    Morgenmad og aftensmad
  • Vi kører til Madrids lufthavn og flyver hjem til Danmark med kufferten fuld af spanske rejseminder.


    Inkluderede måltider

    Morgenmad.

Afgange

Dato Varighed Rejseleder Pris pr. person Afrejselufthavn
24. september
2023

7 dage

Jens Ulrich Pedersen

12995 kr.

Billund
København

UDSOLGT

21. april
2024

8 dage

14495 kr.

Billund
København

Se rejseplan
05. maj
2024

8 dage

14995 kr.

Billund
København

Se rejseplan
09. juni
2024

8 dage

Henrik Normann

14495 kr.

Billund
København

Se rejseplan
18. august
2024

8 dage

Annelise Paulsen

14495 kr.

Billund
København

Se rejseplan
22. september
2024

8 dage

14495 kr.

Billund
København

Se rejseplan
29. september
2024

8 dage

Jens Ulrich Pedersen

14495 kr.

Billund
København

Se rejseplan

Afgange

24. september 2023
7 dage

Jens Ulrich Pedersen
12995kr.
Billund
København

UDSOLGT

21. april 2024
8 dage


14495kr.
Billund
København

05. maj 2024
8 dage


14995kr.
Billund
København

09. juni 2024
8 dage

Henrik Normann
14495kr.
Billund
København

18. august 2024
8 dage

Annelise Paulsen
14495kr.
Billund
København

22. september 2024
8 dage


14495kr.
Billund
København

29. september 2024
8 dage

Jens Ulrich Pedersen
14495kr.
Billund
København

Prisinformation

Med i rejsens pris

  • Flyrejse inkl. skatter og afgifter – se flytider og rejseplan under de pågældende afgang
  • Overnatning i dobbeltværelse på centralt placerede 3- og 4-stjernede hoteller
  • 7 x morgenmad og 7 x aftensmad
  • Al transport jf. program
  • Byvandring i Bilbao
  • Entré og besøg på Guggenheim-museet
  • Vinsmagning hos lokal vinbonde i Rioja-distriktet
  • Byvandring i middelalderbyen Burgos gamle bydel
  • Besøg i katedralen i Burgos
  • Besøg i den verdensberømte katedral i León
  • Byvandring i Segovia med bl.a. El Alcázar-fæstningen
  • Byvandring i Madrid og besøg på Reina Sofía-museet
  • Besøg i UNESCO-fredede Toledo med byvandring
  • Engelsktalende lokalguide
  • Dansk rejseleder

  • Enkeltværelsestillæg kr. 2.695
  • Fast plads i bussen kr. 120
  • Administrationsgebyr kr. 125

Lignende rejser

Se kort

Rundrejser med dansk rejseleder

Betagende Barcelona – Gaudí, kultur & tapas

    • Du er i trygge hænder med vores danske rejseleder
    • Du kommer på byvandring i den gotiske bydel i Barcelona med de største seværdigheder
    • En skøn kombination af tid på egen hånd og fælles oplevelser

5-dages rundrejse

6995 kr.

Næste afgang

16. okt

Se rejsen

Når rejsen går til Spanien

Inspiration til din ferie i Spanien